Recykling
OD NARKĘTKI PO MOST
Stal towarzyszy człowiekowi we wszystkich dziedzinach życia. Jak żaden inny materiał, daje możliwość różnorodnej obróbki przy niskich kosztach wytwarzania. Ponad 2000 odmian stali znajduje swoje zastosowania w zależności od swych właściwości - twardości i elastyczności. Stal poddaje się wielu procesom technologicznym, jak i cięcie, walcowanie, rozciąganie, prasowanie, klejenie. Niewątpliwą zaletą produktów stalowych jest ich twardość oraz łatwość przerobu wtórnego wyeksploatowanego materiału. Po około 20 latach aż 70% wszystkich produktów stalowych powraca do obiegu wtórnego.
Dzięki doskonale zorganizowanemu globalnemu systemowi recyklingu co druga tona stali wytworzona na świecie pochodzi ze złomu. Ścisła międzynarodowa współpraca firm recyklingowych i wytwórców stali umożliwia każdego roku ponowne wykorzystanie około 400 mln ton złomu.
Obecnie przemysł stalowy uczestniczy w innowacyjnych procesach rozwojowych nad uzyskaniem surowca łatwiej podającego się recyklingowi. Recykling - choć powszechnie uznawany za kluczowy instrument ochrony środowiska- napotyka na wiele barier w różnych gałęziach przemysłu. Wyjątkiem jest przemysł hutniczy. Recykling stali ma długa tradycję. Złom stalowy podawany wielokrotnej obróbce nie traci swych właściwości . W wyniku wielokrotnego przetopu uzyskuje się wysokowartościowy materiał.
Stal dzięki swym unikalnym właściwościom magnetycznym pozostaje wciąż najefektywniej wykorzystywanym materiałem konstrukcyjnym.
RYNEK SUROWCÓW WTÓRNYCH
Wraz z rozwojem globalnej gospodarki rynkowej weszliśmy w "erę recyklingu". Odzysk stał się jej integralną częścią. Obecnie przemysł złomowy i hutniczy działają na skalę międzynarodową i wraz z rozszerzającym się zasięgiem wspólnie ponoszą odpowiedzialność za zagospodarowanie zużytych produktów stalowych wprowadzanych do obrotu oraz za pozyskiwanie złomu, surowca wtórnego do produkcji. Międzynarodowy rynek surowców wtórnych zyskuje na znaczeniu w obliczu topniejących zasobów naturalnych, staje się kluczowym partnerem w obszarze ochrony środowiska.
Firmy złomowe stanowią podstawowe ogniwo w "pętli" recyklingu złomu, gdyż są odpowiedzialne za zbiórkę, skup, magazynowanie, odzysk i dostarczanie surowca do odbiorców. To dzięki ich działalności zużyte produkty stalowe z gospodarstw domowych, zdemontowane instalacje produkcyjne czy też karoserie samochodowe zostają poddawane odzyskowi i transportowane do hut w celu wytworzenia kolejnych półproduktów lub gotowych wyrobów.
ZŁOM BANKEM ENERGETYCZNYM
Recykling metali chroni środowisko naturalne nie tylko dzięki zagospodarowaniu odpadów, ale również poprzez zmniejszenie zużycia energii w procesie produkcyjnym. Stal wielokrotnie przetwarzane - nie tracąc jakości ani swoich właściwości - stanowi swoisty "bank energetyczny", gdyż do jej przetwarzania we wtórnym procesie zużywa się wielokrotnie mniej energii w porównaniu z ilością energii potrzebną do jej wytworzenia w procesie pierwotnym. Stal dzięki swym energooszczędnym właściwościom przewyższają jakością - w rozumieniu oddziaływania na środowisko naturalne - inne surowce wtórne takie jak plastik, szkło, czy papier.
Recykling stali to oszczędność 74% energii potrzebnej do pierwotnej produkcji, a przy recyklingu aluminium wartość ta wzrasta do 95%.
Obecna wiedza na temat procesu odzysku i przerobu oraz zastosowania stali w różnych gałęziach przemysłu i kombinacjach materiałowych otwiera nowe perspektywy dla metod recyklingu, a tym samym powoduje wzrost ilości stali w "pętli recyklingu".
KOPALINY A ODZYSK
Należy pamiętać, że naturalne źródła komponentów do produkcji stali nie są zasobami odnawialnymi, tak więc wzrasta znaczenie zastosowania surowców wtórnych w produkcji. Obecnie na świecie odzysk metali waha się na poziomie od 80% do 100% w zależności od produktów.
STATYSTYKA
Proces recyklingu stali pozwala zmniejszyć emisje zanieczyszczeń do atmosfery nawet do 86% w porównaniu do emisji przy produkcji z rudy. Przetworzenie 1 tony złomu pozwala zaoszczędzić 1,5 tony rudy, 0,5 tony koksu, i innych materiałów, redukuje się także ilość zużytej wody i odprowadzanych ścieków. Natomiast 1 tona aluminium pochodząca z recyklingu pozwala zaoszczędzić 4 tony boksytów i 700 kg paliwa, uniknąć emisji do powietrza 35 kg fluorków aluminium.
RECYKLING TO:
- zachowanie naturalnych złóż
- oszczędność energii
- ochrona środowiska
- obniżenie kosztów produkcji