Producenci i przetwórcy stali z ulgą odczują zmiany w akcyzie na prąd. Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa wylicza, że branża stalowa wskutek zwolnienia z akcyzy na energię elektryczną ma szansę zaoszczędzić ok. 120 mln zł rocznie (przy zużyciu rzędu 7 TWh).

Według Stefana Dzienniaka, prezesa HIPH, niezwykle duża akcyza pozostaje problemem branży. Z jej powodu polskie firmy nie są w stanie skutecznie konkurować z przedsiębiorstwami zza wschodniej granicy oraz tych państw UE, gdzie takiej akcyzy brak. HIPH liczy, iż zaproponowane przepisy nabiorą mocy z początkiem nowego roku, co ma poskutkować przyrostem produkcji stali i jej sprzedaży eksportowej.

Dzienniak prognozuje, iż nadchodzące lata będą okresem stopniowego wzrostu konsumpcji stali, głównie na skutek inwestycji w infrastrukturę realizowanych przy wsparciu środków z nowego budżetu UE. Znacznie pomogłoby to branży, zmagającej się ostatnimi czasy z długotrwałym obniżaniem się cen wyrobów.

Reprezentanci przedsiębiorstw z branży nie chcą wypowiadać się szczegółowo na temat ewentualnych profitów przed finałem procesu legislacyjnego. Jak podkreśla jednak ekspert DM BDM, Maciej Bobrowski, z racji iż energia stanowi drugi najważniejszy element kształtujący koszty, jakakolwiek obniżka cen energii będzie miała pozytywne oddziaływanie na wyniki firm z branży.

za parkiet