Axel Eggert, dyrektor generalny Euroferu: Chiny wyrównują warunki konkurencyjne handlu stalą likwidując ulgi, jednak zostawiają otwarte furtki mające wspierać swoich eksporterów.
Chińskie władze wspierają swoje hutnictwo, co prawda od początku roku 2015 zniesiono ulgi VAT dla przedsiębiorstw eksportujących stal z dodatkiem boru. W efekcie dalekowschodni producenci eksportują stal z innymi dodatkami, m.in. chromem.
Jak podaje Eurofer eksport stali borowej z Państwa Środka wzrósł przez pierwsze 10 miesięcy roku 2014 o 83% - w wypadku blach i aż o 375% w wypadku stali zbrojeniowej.
Unia Europejska musi podjąć aktywne działania mające na celu przywrócenie warunków fair play dla wspólnotowych producentów stali. Brak zrównoważenia polityki przemysłowej państw trzecich jest szkodliwy dla ożywienia przemysłu stalowego i utrzymania miejsc pracy na starym kontynencie.
Światowy przemysł hutniczy ma wiele zastrzeżeń co do wspierających rodzime hutnictwo praktyk rządu chińskiego. Rezygnacja z ulg przy eksporcie stali borowej świadczy o tym, że chińskie władze zdają sobie sprawę z problemu, jednak działaniom tym brakuje zaangażowania – powiedział szef Eurofer
za WNP