Indie podpisały umowę o wolnym handlu z wieloma krajami.  Podczas, gdy półprodukty mogą być przywożone do kraju, bezcłowo,  to na złom stalowy istnieje 5% cło przywozowe.

 Indie są jedynym krajem na świecie, który ma taki podatek importowy, co powoduje że recyklerzy  zmagają się z rentownością- potwierdził prezydent MRAI .

Według raportu Frost "Sullivan, indyjscy producenci stali tracą znaczną działalność eksportową w stosunku do konkurentów, takich jak Chiny i Tajwan w związku z podatkiem  celnych przywozowych.

Rząd interweniuje, aby zdjąć obowiązek co zmniejszy koszty produkcji stali wtórnej. Roczne zużycie złomu w Indiach jest na poziomie 20,4 mln ton, a jego import wynosi 6,5 mln ton rocznie, co czyni go trzecim największym na świecie importerem złomu. Recyklingu metali w Indiach  ma potencjał do osiągniecia wzrostu o 11,4% w skali roku do 2020 roku - ale tylko wówczas, gdy cło importowe i inne przeszkody o wolnym handlu zostały usunięte, argumentuje prezydent MRAI.

Indyjski minister stanu do spraw  stali Vishu Deo Sai, którzy uczestniczyli w konferencji MRAI jako gość specjalny, potwierdził Recycling International, że zrobi , "wszystko, aby pomóc uratować" krajowy przemysł recyklingowy. Obiecał recyklerom,  że będzie rekomendował usunięcie  5 % podatku importowego do indyjskiego rządu, który wkrótce ma rozstrzygnąć o kształcie nowego budżetu finansowego.