gospodarka złomem

  • Konferencja FORS 2019

    Szanowni Państwo,

    W imieniu Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów FORS serdecznie zapraszamy wszystkich członków IPHGZ na czwartą już Międzynarodowa Konferencję
    Recyklingu Pojazdów w Kraju i na Świecie.


    W tym roku Konferencja odbędzie się w Krakowie w dniach 18-20 września 2019 roku. Udział w Konferencji potwierdziło już bardzo wielu gości z zagranicy - USA, Japonii, Anglii, Indii, Egiptu, Norwegii, Niemiec, Nigerii, Brazylii, Czech oraz Komisji Europejskiej.


    Program oraz warunki uczestnictwa dostępne są na stronie Konferencji:
    www.konferencja.fors.pl

    Serdecznie zapraszamy,

    IPHGZ

  • Nowa ustawa o odpadach powodem niepokoju branży złomowej

    Jerzy Kozicz, prezes CMC Poland uważa, że deklarowane przez projektodawców „uszczelnienie”  systemu  dla odpadów komunalnych, dotknie przedsiębiorstwa działające poza obszarem odpadów komunalnych takie jak CMC.  

  • Nowe zasady postępowania ze złomem

    Od 31 grudnia 2018 r., zgodnie z Rozporządzenim Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 8 listopada 2018 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali, zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące zasad postępowania ze złomem. 

  • Nowy członek IPHGZ

    Z przyjemnością witamy nowego członka Naszej Izby - firmę ECO-STAL Sp. z o.o. z Katowic! 

  • Nowy członek IPHGZ

    Pragniemy poinformować, że IPHGZ powiększyła się o nowego członka, firmę TRI-MAR Sp. z o.o. Sp. K. ze Świętochłowic. Serdecznie witamy!

  • Nowy członek IPHGZ

    Z przyjemnością informujemy, że IPHGZ powiększyła się o kolejnego członka - firmę P.U.H.NOWAX Grzegorz Nowakowski z Zabrza. Serdecznie witamy! 

  • Nowy członek IPHGZ

    Pragniemy poinformować o przyjęciu kolejnej firmy w poczet członków IPHGZ, a jest nią Przesiębiorstwo Handlowo Usługowe STALZŁOM Sp. z o.o. z Ostródy-Kajkowo. Serdecznie witamy! 

  • Nowy członek IPHGZ

    Pragniemy poinformować o przyjęciu kolejnej firmy w poczet członków IPHGZ, a jest nią Elektrorecykling Sp. z o.o. z Sękowa. Serdecznie witamy! 

  • Nowy Członek IPHGZ

    Miło nam poinformować, że w poczet Członków naszej Izby została przyjęta firma FHU Wiesław Górny z siedzibą w Rudnej. Serdecznie witamy!

     

    logo Górny

  • Nowy Członek IPHGZ - Morena Metal Sp. z o.o.

    Miło nam poinformować, że zgodnie z postanowieniem Rady Izby z dnia 1 sierpnia 2025 roku firma Morena Metal Sp.z o.o. z siedzibą w Pustelniku została przyjęta w poczet członków Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem.

    Morena Metal Sp.z o.o. zajmuje się działalnością w zakresie produkcji i przerobie złomu stalowego. Dysponują własną flotą samochodową przystosowaną do załadunku i przewozu złomu.

    Witamy serdecznie!

  • Nowy Członek IPHGZ - PHU Mobing-Złom

    Miło nam poinformować, że zgodnie z postanowieniem Rady Izby z dnia 2 września 2025 roku firma PHU Mobing Złom z siedzibą w Bydgoszczy została przyjęta w poczet członków Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem.

    PHU Mobing-Złom Szymon Krygier to firma, działająca od 2012 roku w branży skupu i przetwarzania złomu oraz surowców wtórnych. Specjalizuje się w gospodarce odpadami metalowymi i elektronicznymi.

    Witamy serdecznie!

  • Nowy Członek IPHGZ - SulichRec Sp.z o.o.

    Miło nam poinformować, że zgodnie z postanowieniem Rady Izby z dnia 3 października 2025 roku SulichRec Sp. z o.o. z siedzibą w Węgrowie została przyjęta w poczet członków Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem. SulichRec to firma specjalizująca się w skupie złomu i metali kolorowych, działająca na terenie Węgrowa, Białegostoku i okolic. Oferuje kompleksowe usługi w zakresie odbioru, transportu i recyklingu złomu stalowego, żeliwnego, akumulatorów oraz metali nieżelaznych, takich jak miedź, aluminium czy mosiądz.

    Witamy serdecznie!

  • Nowy członek IPHGZ – firma DIL Surowce Wtórne

    Z radością informujemy, że do grona członków Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem dołączyła firma DIL Surówce Wtórne. DIL Surowce Wtórne to dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo działające w branży recyklingu i gospodarki odpadami. Firma specjalizuje się w skupie, sortowaniu i sprzedaży surowców wtórnych, w tym złomu stalowego, metali nieżelaznych oraz innych materiałów przeznaczonych do ponownego wykorzystania. DIL Surowce Wtórne stawia na nowoczesne rozwiązania technologiczne, wysoką jakość obsługi oraz odpowiedzialność środowiskową, aktywnie wspierając ideę gospodarki o obiegu zamkniętym.

    Serdecznie witamy firmę DIL Surowce Wtórne w gronie członków IPHGZ!

     

     

  • Nowy Członek IPHGZ Liberty Częstochowa Sp. z o.o.

    Z radością informujemy o nowym członku w naszych szeregach. Serdecznie witamy Liberty Częstochowa sp. z o.o. Mamy nadzieję na długą i owocną współpracę.

  • obowiązkowy split payment od 1.11.2019 roku

    Od dnia 1 listopada 2019 roku niektóre branże będą musiały zmierzyć się z obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności (tzw. split payment) przy płaceniu podatku VAT.
    Obowiązek ten obejmie przedsiębiorców, którzy np. skupują makulaturę i złom, sprzedają wyroby stalowe, części i akcesoria do pojazdów silnikowych, aut itp. Będą go musieli stosować podatnicy, którzy dokonują płatności za nabyte towary lub usługi, wymienione w załączniku nr 15 do ustawy VAT, o wartości danej transakcji 15 000 zł lub więcej.

  • Pakiet Partner WZ 2022

    I jeszcze jeden sponsor Walnego Zgromadzenia członków naszej Izby - Pakiet Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Gdańsku. Dziękujemy.

     

    logo pakiet

  • Pierwsze spotkanie grupy roboczej IPHGZ ds. recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji

    W dniu 15 grudnia 2020 roku odbyło się pierwsze wirtualne spotkanie grupy roboczej IPHGZ ds. recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Uczestnicy przedstawili kłopoty, z jakimi borykają się na co dzień ich stacje demontażu, recyklingu i skupu złomu. Przedstawili również swoje propozycje, jak można by temu zaradzić w przyszłości, jak temu przeciwdziałać i co można by zrobić, ażeby wpłynąć na zmianę prawa w tej branży. Okazało się, że jest to problem bardzo trudny i złożony, a dyskusja była bardzo intensywna. Zaproponowane sugestie zostaną przedstawione Radzie Izby w celu podjęcia decyzji o przyszłych działaniach Izby w tym zakresie. Grupa jest otwarta dla członków IPHGZ, osoby, które są zainteresowane udziałem w pracach grupy serdecznie zapraszamy, kolejne spotkanie planowane jest na luty 2021 roku.

  • Pierwsze spotkanie w Ministerstwie Przemysłu

    W Katowicach powstała siedziba nowego Ministerstwa Przemysłu działającego od 1 marca 2024 roku. Już w poniedziałek 4 marca odbyło się tam spotkanie z przedstawicielami resortu i Prezesa Rady oraz Zarządu Izby PHGZ. Omówione zostały na nim najważniejsze kwestie dotyczące działalności branży gospodarki złomem.

  • Pismo IPHGZ do Ministerstwa Sprawiedliwości

    Izba Przemysłowo-Handlowa Gospodarki Złomem skierowała oficjalne pismo do Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Karny oraz niektórych innych ustaw (UC148). W swoim stanowisku Izba zwróciła uwagę na proponowane zmiany w zakresie art. 183 Kodeksu Karnego, które mogą istotnie wpłynąć na działalność przedsiębiorców zajmujących się gospodarką odpadami i recyklingiem metali. IPHGZ podkreśliła, że nowe regulacje mogą zwiększyć ryzyko prawne oraz utrudnić funkcjonowanie firm działających zgodnie z obowiązującymi przepisami.

  • Pokaz pracy mobilnej prasonożycy

    Z uwagi na zbliżającą się II Konferencję "Recykling w kraju i na świecie" organizowaną przez zaprzyjaźnione z IPHGZ stowarzyszenie FORS miło jest nam poinformować, że uczestnicy będą mogli uczestniczyć w pokazie pracy mobilnej prasonożycy - LEFORT MOBILE 1000. Pokaz, z udziałem przedstawicieli fabryki LEFORT odbędzie się w drugim dniu konferencji - 27 września br. , podczas zwiedzania stacji demontażu w Dobrzyniewie Dużym. Dodatkowo zostanie zaprezentowane działanie systemu do demontażu pojazdów PAKIET CDS SCORPION.


     

    Poglądowy filmik z pracy systemu do demontażu pojazdów PAKIET CDS SCORPION znajdą Państwo pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=wBVIievsU_U

     

  • Połączone posiedzenie ZR ds. Transportu i ZR ds. Recyklingu

    W dniu 30 marca 2023 r. odbyło się w formie wideokonferencji połączone posiedzenie Zespołu Roboczego ds. Transportu i Zespołu Roboczego ds. Recyklingu i Gospodarki Odpadami, w ramach prac Rady Przedsiebiorców przy biurze Rzecznika MSP, w którym wzięli udział przedstawiciele naszej Izby.
    Spotkanie dotyczyło m.in. projektu nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (druk UD325), ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych a także planowanych zmian zasad eksportu złomu metali. Prezes Izby zaprezetował obecny stan prac nad rewizją Rozporządzenia dotyczącego transgranicznego przemieszczania odpadów na szczeblu UE.

  • Posiedzenie Rady IPHGZ

    Dnia 24 kwietnia 2019 roku odbyło się posiedzenie Rady IPHGZ, podczas którego zostało uchwalone sprawozdanie finansowe oraz merytoryczne Izby  za 2018 rok, dyrektor Izby otrzymała absolutorium, Rada Izby zwołała Walne Zgromadzenie i przyjęła porządek obrad WZ, przyjęto budżet i plan działania IPHGZ na 2019 rok, a  na stanowisko Wiceprezesa w drodzie wyborów została wybrana Pani Agnieszka Rozmus-Rowińska, a Skarbnikiem Izby został Pan Tomasz Żurowicz. 

  • Posiedzenie Rady Izby 14.12.2023

    W dniu 14.12.2023 r  w Łodzi odbyło  się posiedzenie Rady naszej Izby, podczas ktorego członkowie Rady dyskutowali nad planami działań Izby w dobie nowych realiów politycznych w naszym kraju.

  • Posiedzenie Rady Izby 16.02.26

    W dniu 16 lutego 2026 r. odbyło się zdalne posiedzenie Rady Izby, na którym poruszane były tematy związane z bieżącą działalnością Izby, punktem obrad były również przygotowania do nadchodzącego Walnego Zgromadzenia,a także kwestie związane z eksportem złomu z Ukrainy i importem wyrobów stalowych do Polski oraz z projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Inspekcji Ochrony Środowiska.

     

  • Posiedzenie Rady Izby 4 kwietnia 2024 r.

    W dniu 4 kwietnia miało miejsce  posiedzenie Rady Izby, podczas  którego zostało poruszonych i omówionych wiele spraw. Uchwalono sprawozdanie finansowe i merytoryczne za ubiegły rok oraz przyjęto plan pracy i budżet na rok bieżący.  Równie ważną sprawą było uchwalenie zwołania Walnego Zgromadzenia i określenie porządku jego obrad. Dodatkowo na posiedzeniu poruszane zostały kwestie związane z opiniowaniem propozycji zmian w Statucie IPHGZ oraz w Kodeksie Dobrych Praktyk IPHGZ.

  • Przypomnienie o konferencji SteelOrbis & IREPAS w Amsterdamie.

    Przypominamy, że na mocy porozumienia o współpracy między Izbą Przemysłowo-Handlową Gospodarki Złomem a SteelOrbis oraz IREPAS, w dniach 26–28 kwietnia 2026 roku w Amsterdamie odbędzie się 94. edycja konferencji SteelOrbis IREPAS poświęcona międzynarodowym rynkom stalowym.

    Udział w konferencji SteelOrbis & IREPAS to doskonała okazja do zdobycia aktualnej wiedzy o globalnym rynku stali, poziomach cen oraz relacjach podaży i popytu. Wydarzenie stanowi również przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz nawiązania cennych kontaktów biznesowych z przedstawicielami branży z całego świata.

    Szczegółowe informacje dotyczące programu oraz rejestracji dostępne są na stronie organizatora:
    https://event.steelorbis.com/en/94thirepas/

    Zapraszamy do udziału w wydarzeniu.

  • Rekordowa produkcja stali

    Produkcja stali w lipcu była najwyższa od 2008r. Tendencja ta dotyczy nie tylko Polski, ale ma charakter globalny.  Rosnąca cena sprawia, że klienci kupują duże ilości stali z obawy o kolejne podwyżki.

    Na wzroście zużycia stali zyskują także firmy transportowe. W I półroczu 2017 PKP Cargo przewiozło o 19 proc. więcej rud i metali niż przed rokiem. Na podstawie danych HIPH spółka szacuje, że w tym roku produkcja stali surowej w Polsce wzrośnie o 5-6 proc., a zużycie wyrobów o 2-3 proc. Nadal będą one transportowane koleją - informuje "Puls Biznesu".

     

    źródło: money.pl

  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów

    Informujemy, że Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw z dnia 04.01.2017 r. pod poz. 19.

  • Santrade Partner WZ 2022

    Witamy serdecznie kolejnego sponsora - firmę FH Santrade Grzegorz Romańczyk. Dziękujemy.

     

    Logo SANTRADE

  • SGS Partner WZ 2022

    I jeszcze jeden sponsor - SGS Polska sp. z o.o.z siedzibą w Warszawie. Dziękujemy.

    logo SGS

Przypominamy, że w dniu 23 stycznia 2013 roku weszła w życie nowa Ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku, która wprowadza wiele istotnych zmian w gospodarce odpadami tym samym w gospodarce złomem.

Go to top
JSN Megazine 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework